Brzoza brodawkowata
Rodzina: Brzozowate - BetulaceaeRodzaj: Brzoza - Betula
Gatunek: Brzoza brodawkowata, zwisła - Betula pendula
Brzoza w Polsce jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i rozpowszechnionych drzew. Posiada właściwości lecznicze.
Od pokoleń brzoza była wykorzystywana jako opał, robiono z niej meble oraz papier, używano w lecznictwie i kosmetyce. Biorąc pod uwagę jej znaczenie i właściwości lecznicze z powodzeniem można zastosować jej elementy w akwarystyce.
Korzenie: Drewno brzozy jest miękkie i niezbyt trwałe. Odpowiednio przygotowane korzenie nadają się do włożenia do akwarium. Aby włożyć korzeń do akwarium musi on być w 100% suchy i wygotowany w wodzie z solą. Korzenie będą wykorzystywane jako ozdoba, miejsce, które będzie schronieniem dla małych zwierząt oraz dla narybku. Ze względu na obecność w jej drewnie celulozy będzie elementem diety skorupiaków wodnych i wielu gatunków ryb, zwłaszcza z rodziny zbrojnikowatych.
Liście: Liście brzozy są dosyć grube i twarde przez co w wodzie będą się dość długo rozkładać. Substancje w nich zawarte pozytywnie wpływają na profilaktykę jak i leczenie zewnętrznych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Liście brzozy zawierają między innymi flawonoidy, saponiny, garbniki oraz sole mineralne. W akwarystyce stosuje się zielone liście zbierane w maju prosto z drzewa oraz jesienne, brązowe. Odpowiednio przygotowane liście będą uzupełnieniem diety, pokarmem dla wodnych skorupiaków. Liście świeże jak i suszone można bezpośrednio wkładać do akwarium lecz aby szybciej zatonęły trzeba wcześniej przez minutę parzyć je wrzątkiem.
Kora: Kora brzozy może być nie tylko unikalną dekoracją i kryjówką w akwarium ale też dodatkiem do diety wodnych skorupiaków oraz ryb. Występują w niej flawonoidy i saponiny, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oraz huminy. Do akwarium wykorzystuje się tylko właściwie przygotowaną korę, wcześniej wysuszoną i sparzoną. Początkowo kora unosi się na powierzchni wody ale w ciągu kilku dni, jak nasiąknie wodą to opada na dno.
Komentarze
Prześlij komentarz