Planaria


Planaria - niebezpieczny pasożyt, który stanowi zagrożenie dla wielu zwierząt żyjących w akwarium, zwłaszcza dla małych ryb, krewetek, krabów oraz ślimaków. Do akwarium trafia wraz z roślinami, żywym pokarmem oraz z elementami dekoracyjnymi np. korzeniami, kamienie lub żwir.


Występowanie:
W środowisku naturalnym występuje w osadach dennych słodkowodnych rzek i stawów oraz terenów do nich bezpośrednio przyległych. Prowadzi nocny tryb życia. W dzień chowa się w półmroku albo w całkowitym zaciemnieniu. Ukrywa się głównie w podłożu, pod skałami, kamieniami, korzeniami oraz w roślinach.

Opis:
Planaria jest płazińcem. Znane są 3 typy planarii: Planaria torva, czarna Policoelis nigra oraz duża, mleczno-biała Dendrocoellum lacetum. Określenie gatunku planarii jaki występuje w akwarium jest prawie niemożliwe. Są one bardzo małe a różnice pomiędzy nimi można zaobserwować dopiero pod mikroskopem. Właśnie dlatego te robaki określa się ogólnie jako planarię. Mają one spłaszczone ciało, posiadają mózg, oczy, bardzo prosty układ nerwowy, układ pokarmowy oraz organy rozrodcze. W ich skórze znajdyją się gruczoły wydzielające śluz. Dzięki temu śluzowi planaria łatwiej się przemieszcza, a ponadto śluz chroni jej skórę i ułatwia odżywianie. Przeważająca większość gatunków planarii wyposażona jest w organ w kształcie pręcika, przez który wydzielana jest trucizna. Trucizna ta chroni robaka przed drapieżnikami jak również jest pomocna przy chwytaniu pożywienia. Wystarczy, że zostanie ona dotknięta przez jakiegoś drapieżnika, a jej ciało w szybkim tempie pęcznieje wydzielając przy tym śluz wraz z trucizną. Trucizna ta ma właściwości paraliżujące. Planarie odżywiają się żywymi zwierzętami, jajkami oraz padliną. Im mniejsze zwierzęta, tym planaria stanowi dla nich większe zagrożenie. Pożywienie planaria wchłania przez otwór gębowy, który bardzo szeroko się rozwiera i dlatego też połyka ofiarę w całości. Trawienie pożywienia trwa nawet kilka tygodni. Planaria bez pożywienia może przetrwać nawet ponad 6 miesięcy, dlatego też bardzo trudno jest ją zwalczyć, zagłodzić. Poza tym ma dużą zdolność do regeneracji, czyli z każdego jednego oderwanego kawałka ciała odtwarza się cały organizm. W zależności od gatunku długość życia Planari wynosi od kilku miesięcy nawet do 5 lat.

Rozmnażanie:
Planaria jest hermafrodytą, co oznacza, że jeden osobnik posiada organy rozrodczę męskie i żeńskie. Może również rozmnażać się bezpłciowo przez rozszczepienie.

Walka z planarią:
Światło. Robaki nie tolerują żadnego światła. Silne źródła światła takie jak słońce, oświeltenie akwarystyczne jarzeniowe lub LED zabijają planarię w czasie któtszym niż 1 minuta.
Ciepło:
Planaria ginie w wodzie o temperaturze na poziomie ok 30-32 stopni C. Metoda sprawdzona i dobrze działająca. Pamiętać należy o mocniejszym napowietrzaniu wody i o tym, że dla niektórych ryb taka temperatura może być szkodliwa np: kiryski.
Naturalni wrogowie:
W zasadzie planaria ze względu na gorzki śluz, który wydziela nie jest chętnie zjadana przez ryby. Niektórzy hodowcy zauważyli, że ryby z rodziny labiryntowych np. Gurami, Bojownik i Prętnik pożywiają się planarią.
Pułapki:
Walka z planarią przy pomocy pułapek, głównie opierać się będzie o jej doskonały węch. Można w tym celu wykorzystać gotowe pułapki albo wykonać je samodzielnie. Można w woreczku wykonanym z gazy umieścić kawałek mięsa wołowego lub wątroby i umieścić go w pobliżu roślin lub bezpośrednio na podłożu. Po zgaszeniu światła robaki bardzo szybko przemieszczają się w stronę woreczka z mięsem i zaczynają żerować. W następnej kolejności należy woreczek wyjąć z akwarium i włożyć go do wrzącej wody. Czynność tą trzeba powtarzać co kilka dni. Długotrwała metoda, która w znacznym stopniu ogranicza populację planarii.
Preparaty akwarystyczne:
Benibachi Planaria Zero - naturalny preparat, który skutecznie eliminuje planarię ze zbiornika bez szkody dla krewetek, NO-PLANARIA biodegradowalny ekstrakt ziołowy do kontrolowania stanu wypławków (planarii), stułbi i ślimaków w akwarium. Jest całkowicie bezpieczny dla krewetek, ryb i roślin oraz pożytecznych bakterii w akwarium. Preparaty te należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. 
Preparaty chemiczne:
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się planarian jest użycie leku o nazwie Flubenol (Flubenol). Jest to lek na tasiemce i jest przepisywany tylko na receptę przez weterynarza.

Komentarze