Kora z drzew do akwarium.




Kora z drzew liściastych jako element dekoracyjny i nie tylko.



Kora z drzew liściastych jest doskonałym i niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym w akwarium, ale oprócz tego spełnia jeszcze wiele innych pożytecznych funkcji.
W akwariach, w których żyją ryby, bezkręgowce i mięczaki kora jest ich naturalnym pożywieniem o dużej zawartości błonnika oraz celulozy. Stymuluje również chemię wody dzięki zawartości wielu substancji czynnych. Znajdują się tam między innymi flawonoidy i saponiny mające właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, huminy oraz garbniki. Delikatnie może obniżać pH. Pozytywnie wpływa na profilaktykę i walkę z glonami nitkowymi. Kora stanowi także schronienie dla skorupiaków i narybku niektórych ryb przed drapieżnikami lub jako miejsce do tarła. Jaką korę zbierać i jak z nią postępować? Wszystko znajduje się w tym artykule.

Zbierając korę, którą mamy zamiar wykorzystać w akwarium musimy zwrócić uwagę na to gdzie rosną drzewa z których będzie ona pochodziła. Drzewa powinny rosnąć z dala od ruchliwych dróg, obszarów miejskich i przemysłowych oraz z miejsc na których nie były rozpylane środki ochrony roślin. Drzewa za pomocą korzeni i liści absorbują ze środowiska wraz ze składnikami pokarmowymi substancje chemiczne, które odkładają się w roślinach i wraz z nimi trafiają do akwarium przez co mogą stanowić poważne zagrożenie dla wszystkiego co żyje. Korę pobieramy z wyciętych drzew oraz z połamanych gałęzi. Wybieramy takie drzewa na których nie widać infekcji grzybicznych oraz śladów obecności szkodników. Nigdy nie kaleczymy żyjących, zdrowych drzew bo jest to po prostu wandalizm. Najbardziej przydatna jest kora pochodząca z młodych 2-5 letnich gałęzi i drzew co wcale nie oznacze, że starsze do tego się nie nadają. Świeża kora nie nadaje się do wykorzystania w akwarium, dlatego też w pierwszej kolejności będzie trzeba ją wysuszyć. 

Korę powinno się suszyć w miejscach zacienionych, przewiewnych, luźno rozłożoną najlepiej na jakiejś siatce. Kora musi być wysuszona całkowicie bo tylko wtedy nadaje się do wykorzystania w akwarium i do przechowywania. 

Przechowujemy ją w torebkach papierowych, pudełkach lub opakowaniach hermetycznych.

Przed wrzuceniem kory do akwarium należy ją przepłukać pod bieżącą wodą w celu pozbycia się zanieczyszczeń oraz przez krótki czas 2-3 minut sparzyć ją wrzątkiem. Tak przygotowuje się korę pobraną z młodych części drzew, natomiast korę ze starszych drzew lepiej wygotować przez ok. 1 godzinę w wodzie z dodatkiem soli niejodowanej. Kora początkowo będzie się unosić na powierzchni wody ale w ciągu kilku dni nasiąknie wodą i opadnie na dno.

Drzewa z których najlepiej pobierać korę to: brzoza, buk, dąb i wierzba.

Komentarze