Liście z drzew do akwarium.



Jakie liście wybrać, z jakich drzew i w jakiej fazie wzrostu? Wszystko znajduje się w tym artykule.




Liście drzew znajdujące się na dnie zbiorników wodnych w większości biotopów w których żyją ryby, bezkręgowce i mięczaki stają się ich naturalnym pożywieniem, stymulują chemię wody, zabezpieczają przed niektórymi chorobami oraz stanowią ich schronienie przed drapieżnikami. Na powierzchni liści rozwijają się również mikroorganizmy, które będą stanowić dodatkowe źródło pożywienia dla krewetek jak i dla narybku. Zbierając liście, które mamy zamiar wykorzystać w akwarium musimy kierować się kilkoma żelaznymi zasadami.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to gdzie rosną drzewa z których będą pochodziły nasze liście. Powinny one rosnąć z dala od ruchliwych dróg, obszarów miejskich i przemysłowych oraz z miejsc na których nie były rozpylane środki ochrony roślin. Drzewa za pomocą korzeni i liści absorbują ze środowiska wraz ze składnikami pokarmowymi substancje chemiczne, które odkładają się w roślinach a zwłaszcza w liściach i wraz z nimi trafiają do akwarium. Mogą one wtedy stanowić poważne zagrożenie dla wszystkiego co żyje.

Następna kwestia to jakie zbierać liście.. Zielone, czerwone, żółte a może brązowe. Zbierać je bezpośrednio z ziemi czy zrywać z drzew. W akwarystyce jako pokarm najczęściej stosuje się brązowe, jesienne liście dlatego że właśnie jesienią drzewo wyciąga z nich cukry i skrobię przez co stają się nieszkodliwe dla zwierząt żyjących w akwarium i mogą w nich pozostawać długo aż do ostatecznego zjedzenia. Z kolei liście zielone, czerwone czy żółte zawierają cukier w postaci antocyjanów. Cukry i skrobia mogą sprzyjać rozwojowi szkodliwych bakterii co może prowadzić do różnorakich zakażeń, infekcji, zmętnień wody oraz do niedoborów tlenu. Nie zjedzone, po kilku godzinach powinny być usunięte z akwarium. Wyjątkiem od tej zasady są liście kilku gatunków drzew, które mogą dłużej pozostać w akwarium. Zawierają one substancje lecznicze, zapobiegające chorobom i wpływają pozytywnie na wodę, dlatego pozostają na dłużej w akwarium i przez ten czas uwalniają do wody te wszystkie drogocenne substancje (garbniki).

Kolejny etap to suszenie liści. Liście zielone o właściwościach leczniczych z reguły nie suszy się na słońcu dzięki czemu zachowują duże ilości olejków eterycznych i inne substancji aktywnch. Powinno się je suszyć w miejscach zacienionych ale przewiewnych, lużno rozłożonych lub przewleczonych na sznurku. Coraz częściej do suszenia wykorzystuje się piekarnik z termoobiegiem lub suszarki do owoców i warzyw. Przy tych metodach należy zadbać o temperaturę suszenia. Z moich doświadczeń wynika, że optymalna temperatura to ok 30 stopni C. bo w tej temperaturze liście nie tracą swoich właściwości. Liście muszą być wysuszone całkowicie bo tylko takie nadają się do przechowywania. 

Przechowywanie suszonych liści.Przechowuje się je w torebkach papierowych, pudełkach. Można przechowywać je również w opakowaniach hermetycznych ale trzeba tu pamiętać o tym aby były dokładnie i całkowicie wysuszone gdyż w przeciwnym wypadku mogą pleśnieć. Liście zebrane z drzew z uwzględnieniem powyższych zasad można zastosować w akwarium. Nie trzeba ich już dodatkowo preparować, po prostu wrzucić je bezpośrednio do wody. Inaczej to wygląda z liśćmi zbieranymi z ziemi. Przed wrzuceniem do akwarium należy je tylko dosłownie przez chwilę przelać wrzątkiem aby pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych jak i biologicznych. Takie liście również dużo szybciej samodzielnie zatoną.

Drzewa z których najlepiej pobierać liście to: orzech włoski, klon, kasztanowiec, brzoza, buk, dąb, olcha czarna, wiąz, grab, morwa oraz jabłoń, czereśnia, czeremcha, śliwa i wiśnia oraz krzewy malin i jeżyn. Dokładniej o właściwościach tych liści napisze w artykułach, które będą dotyczyć poszczególnych gatunków drzew.


Komentarze