1. Po co w akwarium korzenie.
Obecność korzeni w akwarium pozytywnie wpływa na jakość wody. Dzięki wydzielanym z drewna garbnikom i innym związkom humusowym obniża się poziom pH a woda lekko zabarwia się na kolor herbaciany. W takiej wodzie wolniej rozwijają się glony a wiele gatunków roślin i ryb lepiej funkcjonuje, rośnie i rozmnaża się. Niektóre gatunki ryb spożywają drewno, gdyż zawarta w nim celuloza jest niezbędnym składnikiem potrzebnym im do życia. Korzenie znajdujące się w akwarium stanowią naturalne schronienie dla ryb, zwlaszcza te bardziej rozgałęzione, tworząc jamy i zakamarki. Takie miejsca bardzo często ryby wybierają na "gniazda", składają tam ikrę a narybek ma gdzie się schować przed intruzami. Krewetki z rodzaju Caridina i Neocaridina również lubią przesiadywać na korzeniach, skrobiąc je i zjadając. Tak na marginesie fajnie to wygląda. Korzenie stanowią również podkład dla roślin wodnych, które go chętnie porastają. Wodne epifity np Microsorium mocuje się przy pomocy żyłki do korzenia. Po pewnym czasie rośliny te przyczepiają się z nim na stałe. Podobnie jest z mchami i anubiasami. W takiej formie stanowią piękny element dekoracyjny.
2. Wybór korzenia - rodzaj drewna.
Do akwarium nadają się tylko korzenie z drzew liściastych: twarde (dąb, buk, grab, jesion) lub miękkie (brzoza, lipa, wierzba). Powinno się unikać korzeni z drzew iglastych ( świerk, sosna, modrzew ), jak również niektórych owocowych ( wiśnia, czereśnia, śliwa ). Drewno z tych drzew posiada naturalne żywice oraz wydzieliny, których obecność w akwariach jest niepożądana a nawet szkodliwa. To z jakiego drzewa liściastego pobieramy korzeń ma duże znaczenie. Najbardziej odpowiednie będą korzenie z twardego drewna, gdyż taki korzeń dłużej będzie się opierać procesom gnilnym przez co jego żywotność w akwarium będzie dłuższa. Należy pamiętać również o tym, że korzeń powinien pochodzić z martwego, suchego i niepruchniejącego drewna.
3. W jaki sposób rozpoznać z jakiego drzewa jest korzeń?
Nie jest to specjalnie trudne. Jak znajdziecie w lesie czy na łące jakiś korzeń, któty Wam się spodoba to trzeba wydrążyć lub wyskrobać w nim otwór i poprostu powąchać. Zapach lasu, żywicy oznacza , że mamy doczynienia z drewnem iglastym.
4. Jak więc przygotować korzeń do wsadzenia do akwarium?
Ważne jest to czy korzeń tonie w wodzie czy nie. Jeżeli nie tonie to trzeba go umieścić w naczyniu wypełnionym wodą, docisnąć czymś ciężkim tak aby nie wypłynął i był cały przyktyty wodą. Proces nasiąkania korzenia wodą może czasami być długotrwały. Drewno zawiera w sobie sporo szkodliwych substancji, które pod wpływem wody zostają z niego wypłukiwane i nie będą stanowić zagrożenie dla ryb. Korzeń przed włożeniem do akwarium należy odpowiednio przygotować (spreparować). Istnieje wiele metod przygotowania korzeni. Każdy z hodowców ma swój sprawdzony sposób na przygotowanie korzenia. W internecie znajdziecie opisy wielu z nich. Ja również mam swoją metodę, którą sie z wami podziele. Przygotowanie należy rozpocząć od mechanicznego oczyszczenia korzenia z reszrek gliny, kory czy innych złuszczających się elementów za pomocą szczotki, szpachelni czy też noża. Następnie korzeń należy zdezynfekować, odkazić gotując go w wodzie z dodatkiem soli (nie jodowanej) w ilości 1 łyżeczki na 1 litr przez około 40- 45 minut. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się grzybów, bakterii oraz owadów, które mogą zamieszkiwać nasz korzeń. Po wyciągnięciu korzenia z wody trzeba go gokładnie wypłukać i ewentualnie doczyścić szczoteczką. Korzeń może barwić wodę ale jeśli jest to niewielkie zabarwienie to się tym nieprzejmujemy. Zniknie ono z czasem dzięki cotygodniowym podmianom wody, ale jeśli zabarwienie jest bardzo intensywne to należy korzeń jeszcze moczyć w naczyniu z wodą tak długo aż to zjawisko zaniknie. Codziennie wymieniamy wodę w naczyniu. Tak przygotowany korzeń wkałdamy do akwarium.
Komentarze
Prześlij komentarz