Jarmuż



JARMUŻ jest rośliną dwuletnią należącą do rodziny kapustowatych o zielonych, długich kędzierzawych liściach. Jest botaniczną odmianą kapusty.


1. Jakie są właściwości odżywcze jarmużu? 
W akwarystyce wykorzystujemy liście (świeże i suszone). Jarmuż jest warzywem posiadającym właściwości zdrowotne i przeciwzapalne. Jest bogatym źródłem witaminy K i C, wapnia oraz żelaza. Duża ilość karotenoidów (beta-karoten, luteina, zeaksantyna) korzystnie wpływa na wybarwienie ryb i krewetek. Jarmuż zawiera również sulforafan, który wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

2. W jaki sposób używać jarmuż w akwarium? 
Pamiętać należy o tym aby rośliny pochodziły z czystego środowiska, u mnie rosną w skrzynce balkonowej. Kupując jarmuż w sklepach czy na straganach upewnijmy się czy pochodzą z ekologicznych upraw wolnych od herbicydów i środków ochrony roślin. Do akwarium najlepiej pobierać świeże liście, można stosować też suszone. Świeże liście w pierwszej kolejności należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą z pyłów i innych zanieczyszczeń a następnie zalać je wrzątkiem na kilka minut. Tak przygotowane wkładamy do akwarium. Podobnie jest z liśćmi suszonymi ale ich nie płuczemy. Można je od razu włożyć do akwarium lecz lepiej je wcześniej sparzyć wrzątkiem wtedy szybciej zatoną. Jarmużem karmimy 1-2 razy w tygodniu. Jarmuż jest stosunkowo odporny na niskie temperatury i hodując go samodzielnie będziemy mieli świeże liście nawet przez całą, niezbyt mroźną zimę.

3. Jakie korzyści wynikają z karmienia jarmużem?
Jarmuż to roślina, która może stanowić uzupełnienie diety fauny akwarystycznej np. krewetek, ryb roślinożernych czy też ślimaków. Doskonale wpływa na układ odpornościowy oraz na wybarwienie organizmów wodnych. Karoten uwydatnia kolor czerwony a wapń kolor biały. Stosowanie jarmużu zapobiega również stanom zapalnym.

4. Podsumowanie
Jarmuż podawany do akwarium w formie świeżych liścii jak i suszonych chętnie jest zjadany przez krewetki, ryby i ślimaki. W moich akwariach znika w ciągu góra 2 dni. Krewetki są lepiej wybarwione, bardziej ruchliwe i chętnie przystępują do rozrodu.

Komentarze