Zbrojnik (Ancistrus) - rozmnażanie


 
 Zbrojniki z rodzaju Ancistrus stosunkowo łatwo jest rozmnożyć. W większości przypadków rozmnażają się one samoistnie w akwariach towarzyskich, wielogatunkowych bez jakiejś specjalnej ingerencji z naszej strony. Najważniejsze zawsze jest to, żeby w akwarium była czysta woda i wiele różnego rodzaju kryjówek, grot gdyż są to miejsca gdzie zbrojniki chętnie składają swoją ikrę. Rozmnażałem w akwarium wielokrotnie Ancistrusy różnych gatunków. 


Woda w akwarium jak już wspomniałem powinna być czysta, najlepiej lekko kwaśna i miękka w moim przypadku 6,8 pH i 4 Gh o temperaturze ok 23 stopnie i więcej. Dojrzała para a zwłaszcza samiec poszukuje odpowiedniego miejsca do złożenia ikry. Najczęściej są to różnego rodzaju rurki, gotowe groty ceramiczne, doniczki oraz łupiny kokosa z wlotem ustawionym skośnie w kierunku lustra wody, gdyż może się zdążyć że ikra wypłynie z kryjówki. Z braku odpowiedniej kryjówki Ancistrusy mogą złożyć ikrę np. gdzieś pod korzeniem czy pomiędzy kamieniami ale w takich przypadkach ikra będzie narażona na pożarcie przez inne gatunki ryb zamieszkujące w tym samym akwarium. W moim akwarium znajduje się wiele różnego typu kryjówek ale już któryś raz z rzędu moje Ancistrusy na tarło wybrały rurkę z PCV. Rozmiary kryjówki a w szczególności jej długość i średnica jest uzależniona od gatunku Ancistrusa, od jego wielkości do której dorasta. Moje Ancistrusy sp. Rio Paragway, samce dorastają do ok 12 cm więc rurki mają długość minimum 12 cm a średnicę ok 4 cm.



Przed złożeniem ikry samiec Ancistrusa wpływa do kryjówki i zaczyna czyścić jej powierzchnię od środka jak i jej wnętrze wymiatając płetwą ogonową wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Po tych zabiegach samica składa ikrę. 


 

Ikra Ancistruca ma wielkość ok 2 mm średnicy, jest żółta i lepka. Ziarenka ikry są do siebie przyklejone i tworzą grudkę o strukturze przypominającej kiść winogrona. Ikrą opiekuje się samiec. Siedzi w środku kryjówki i machając płetwami wymienia wodę nad ikrą aby przez cały czas była dobrze dotleniona.


 
Po kilku dniach z ikry wykluwają się larwy. W początkowym okresie ich kolor jest żółty, kształtem i wielkością przypomina ziarenko pszenicy i jest zaopatrzone w malutki ogonek. Larwy przez cały czas się poruszają wachlując ogonkami. Z każdym dniem larwy stają cię coraz większe, ich ogonki dłuższe i bardziej wyraziste a ich kolor robi się brązowawy. W tej fazie rozwoju długość larw wynosi ok 4-5 mm. W tym właśnie okresie rosną bardzo szybko, codziennie widać różnicę gołym okiem. 



Po ok 2 tygodniach od złożenia ikry rybki mają już długość ok 1 cm. A ich kolor jest ciemno brązowy do czarnego. W tym okresie zaczynają powoli szukać pokarmu. W moim przypadku młode Ancistrusy zaczęły żerować na skorupie z orzecha kokosowego zeskrobując z niego glony. Dodatkowo zacząłem im podawać pokarm granulowany lub tabletki zawierający produkty pochodzenia roślinnego i glony w tym Spirulinę, gdyż Ancistrus sp. Rio Paragway jest typowym roślinożercą.


Po ok. 3 miesiącach od złożenia ikry młode Ancistrusy są wielkości ok 1,5 do 2 cm. Z wyglądu przypominają swoich rodziców zwłaszcza w zakresie charakterystycznego ubarwienia.

Komentarze