Rozmnażanie roślin w akwarium

                                                                                                          
Każdy miłośnik akwarystyki marzy o tym aby jego akwarium było piękne, niepowtarzalne, i gęsto zarośnięte roślinami. Aby mieć w akwarium taki gąszcz z roślin to najprościej jest kupić je w sklepie ale wtedy trzeba przeznaczyć na to sporą ilość pieniędzy. Jednak wielu akwarystów próbuje samodzielnie rozmnożyć i wyhodować posiadane przez siebie rośliny. Czynność ta wcale nie jest trudna a przy okazji daje bardzo dużo satysfakcji. 
Rośliny, zarówno podwodne jak i rosnące nad wodną można rozmnażać na dwa sposoby: generatywnie (płciowo) poprzez wysiew nasion lub zarodniki oraz wegetatywnie (bezpłciowo) poprzez oddzielanie, odcięcie różnych części roślin od rośliny macierzystej. Rozmnażanie generatywne w warunkach domowych jest trudne i kłopotliwe głównie ze względu na brak odpowiednich warunków do hodowli oraz brak pewności, że roślina, która wyrośnie z nasiona będzie posiadała te same cechy genetyczne co roślina mateczna czyli wzrost, kolor i pokrój. Właśnie dlatego rozmnażanie wegetatywne jest najbardziej popularnym sposobem rozmnażania roślin podwodnych wśród akwarystów. Rośliny rozmnożone wegetatywnie będą zawsze wyglądały tak samo jak roślina z której pobraliśmy sadzonki. Istnieje wiele metod rozmnażania wegetatywnego roślin wodnych tj:
- sadzonki pędowe - metoda ta polega na odcięciu górnej części łodygi wraz z liśćmi i umieszczeniu jej bezpośrednio w podłożu. Sadzonka taka bardzo łatwo i szybko się ukorzenia. Po ukorzenieniu dobrze jest odciąć sam szczyt sadzonki (stożek wzrostu) co spowoduje silniejsze jej krzewienie. Po odcięciu wierzchołka z pąków znajdujących się na łodydze w kątach lici zaczną wyrastać młode pędy. Ten sposób rozmnażania jest bardzo skuteczny w przypadku roślin łodygowych jak Rotalla, Kabomba, Moczarka, Hygrophila i Alternatera.
- odrosty korzeniowe - czyli pędy wyrastające z uśpionych, przybyszowych pąków znajdujących się głownie na korzeniach. Pędy do wzrostu pobudza uszkodzenie lub odcięcie rośliny. a wtedy z miejscu odcięcia i z korzenie wyrastają młode pędy. 
- kłącza - to grube pędy podziemne o krótkich międzywęźlach pełniące funkcje spichlerza. Znajdują się w nich korzenie i pączki z których wyrastają pędy. Kłącza dzieli się na kawałki w taki sposób aby w każdym kawałku znajdował się przynajmniej jeden pączek. Taki sposób rozmnażania doskonale sprawdza się w przypadku takich roślin jak Mikrozorium, Bolbitis.
- rozłogi - to forma, typ pędu płożącego się ponad podłożem. Składa się z długich międzywęźli i węzłów w których znajdują się pąki. Z tych pąków wyrastają młode rośliny, które samoistnie ukorzeniają się w podłożu. Taką roślinę można odciąć i przesadzić w inne miejsce w akwarium. W taki sposób rozmnaża się wiele gatunków roślin pływających.
- roślinki przybyszowe - są to małe roślinki wytwarzane samorzutnie na różnych częściach roślin, głównie na liściach. Takie roślinki należy oderwać lub odciąć i przymocować do podpory. Najczęściej takie roślinki można spotkać na roślinach z rodzaju Mikrozorium.
- sadzonki liściowe - młode roślinki powstałe na skutek odcięcia liścia lub jego podziału. W taki sposób można rozmnażać niektóre gatunki Lotosa.

Komentarze