Żabienica "Wezuwiusz"

Żabienica "Wezuwiusz"

Rodzina: Żabieńcowate - Alismataceae
Rodzaj: Żabienica - Echinodorus
Gatunek: Żabienica "Wezuwiusz" - Echinodorus "Vesuvius"

Żabienica "Wezuwiusz" jest gatunkiem sztucznie wychodowanym, opartym na Echinodorus angustifolia.

Opis rośliny:
Żabienica "Wezuwiusz" jest bardzo oryginalną rośliną o pokroju rozety ukształtowanej z ciemno zielonych, wąskich i mocno poskręcanych liści. Liście o długość 10-20 cm. a cała rozeta rosnąc samotnie osiąga średnicę nawet do 
15 cm. W akwarium często zakwita. Kwiat niepozorny wyrastający ponad poziomem wody.
Jest jedną z najpiękniejszych roślin hodowanych w akwariach zwłaszcza jak rośnie soliterowo (samodzielnie) i ma wokół siebie dużo miejsca.

Rozmnażanie:
Żabienica "Wezuwiusz" bardzo łatwo się rozmnaża wegetatywnie przez odnogi. Odnogi te wyrastają u podstawy rośliny a na nich w odległości ok 10 cm. znajdują się młode roślinki, których może być nawet kilkanaście. Taką młodą roślinkę wystarczy odciąć, dla lepszego ukorzeniania skrócić korzonki i wsadzić bezpośrednio w podłoże. Szybko się rozrasta. Może rozmnażać się również generatywnie, ale ta metoda jest mało efektywna i nie gwarantuje, że młode rośliny powtórzą cechy wyglądu roślin wyjściowych.

Warunki hodowlane:
Żabienica "Wezuwiusz" jest bardzo łatwa w uprawie i dość tolerancyjna co do warunków wodnych i świetlnych panujących w akwarium. Lubi wodę umiarkowanie twardą 6-13 gH o odczynie od 5,5 aż do 8 pH i temperaturze pomiędzy 22-28 stopni C.
Z moich obserwacji wynika, że rośliny zdecydowanie lepiej rozwijają się w wodzie lekko kwaśnej i miękkiej. Oświetlenie umiarkowane ok 0,5 W/l. Najlepiej rośnie w żyznym podłożu, żwirze o granulacji ok 2-4 mm.

Zastosowanie:

Najlepiej prezentuje jako roślina rosnąca samodzielnie. Wyglądem przypomina strzelające w górę płomienie wulkanu, stąd poniekąd jej nazwa.

Zabiegi pielęgnacyjne:
Należy obcinać zewnętrzne liście, które mają objawy chlorozy, są połamane czy uszkodzone.
Cięcie takie wykonujemy tuż przy samym podłożu, ostrymi nożyczkami w taki sposób, aby miejsce cięcia nie było postrzępione. Boczne odnogi również trzeba wycinać. Zostawia się tylko te z których chcemy pobrać młode rośliny do dalszej hodowli. Wycinanie odnóg dodatnio stymuluje rośliny macierzyste. Rosną wtedy wyżej i bardziej rozłożyście. Żabienica nie wymaga suplementacji CO2, ale jego dodatek wraz z nawożeniem kulkami gliniano-torfowymi ma bardzo korzystny wpływ na wzrost i rozwój rośliny.


Komentarze