Korzuch bakteryjny jest biofilmem znajdującym się na powierzchni wody. W jego skład wchodzą bakterie, grzyby (drożdżaki) i czasami również glony wraz z zanieczyszczeniami takimi jak np. pył. Nazywany jest również błoną białkową.
Korzuch bakteryjny może mieć różny wygląd a zwłaszcza kolor. Jeżeli z wyglądu przypomina cienką biało-srebrną, tłustą błonkę to świadczy o obecności w niej bakterii i grzybów a jeżeli kolor błonki jest zielonkawy to znaczy, że dominują w niej glony. Zaraz na samym początku jego powstawania korzuch praktycznie jest niewidoczny. Oznaką jego powstawania, najłatwiejszą do rozpoznania są niepękające pęcherzyki powietrza na powierzchni wody, które nie mogą przedstać się do atmosfery. Korzuch bakteryjny najczęściej spotyka się w nowo założonych akwariach z nieustabilizowaną jeszcze równowagą biologiczną. Bakterie, grzyby i glony lubią osiedlać się na powierzchni wody, gdyż mają łatwy dostęp do tlenu i światła oraz mogą jednocześnie pobierać z wody składniki odżywcze potrzebne do ich funkcjonowania. W starszych akwariach korzuch bakteryjny również często się pojawia. Może to wtedy oznaczać, że filtracja jest zbyt mało wydajna, albo jest słaba cyrkulacja wody oraz że akwarium jest zanieczyszczone. Powstawaniu korzucha bakteryjnego sprzyja również brak szyby okrywowej i nadmiar niezjedzonego przez ryby pożywienia . Korzuch bakteryjny jest bardzo niepożądanym zjawiskiem w akwarium. Utrudnia on znacznie wymianę gazową w wodzie, prowadząc do deficytu tlenu a w konsekwencji do przyduchy.
Powstawaniu korzucha bakteryjnego można skutecznie zapobiegać. Zastosowanie szyby okrywowej lub pokrywy w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko jego powstawania. Filtr powietrzny lub skimer oraz ustawiony w stronę lustra wody wylot z filtra czy deszczownia w krótkim czasie potrafią taki korzuch rozbić i ponadto nie dopuszczają do jego ponownego powstania. Sprawnie działająca filtracja również utrudni powstawanie korzucha. Ponad to nie należy przekarmiać ryb a jak się to już zdaży to trzeba zebrać nadmiar niezjedzonego przez nie pożywienia. W przypadkach dużego i grubego korzucha można doraźnie jego nadmiar zbierać bibułką lub papierem kuchennym. Bibułkę kładzie się na powierzchni wody i ostrożnie podnosi. Korzuch przykleja się do bibułki i wraz z nią zostaje usunięty z akwarium. Innym sposobem jest zbieranie go jakimś naczyniem, np. szklanką czy słoikiem zanurzonym płytko pod wodą. Woda wraz z korzuchem wpływa do naczynia i zostaje usunięta w czasie jego opróżniania. Niektóre gatunki ryb takie jak głupiki, platki, molinezję chętnie zjadają korzuch.
Komentarze
Prześlij komentarz