Salwinia pływająca - Salvinia natans


Salwinia pływająca

Rodzina: Salwiniowate
Rodzaj: Salwinia
Gatunek: Salwinia pływająca - Salvinia natans

Interesująca, jasnozielona paproć pływająca. 

Jest paprocią bardzo szeroko rozpowszechniąną na świecie. Wytstępuje w Aftyce, w tropikalnych i umiarkowanych szerokościach geograficznych Azji, na południu Europy a także ma siedliska w Polsce. Najczęściej można ją spotkać w rozlewiskach rzek o słabym nurcie jak i w wodach stojących w stawach czy sadzawkach.

Opis rośliny:
Z wyglądu przypomina nieco ulistnioną gałązkę. Na łodydze o długości do 10-15 cm znajdują się  węzły z których wyrastają po 3 listki. Dwa z nich, owalne o długości nieprzekraczającej 1-1,5 cm. ciągle znajdują się na powierzchni wody. Bardzo duża ilość drobnych włosków znajdujących się na górnej stronie liścia gromadzi pęcherzyki powietrza dzięki którym paproś utrzymyje się na powierzchni wody. Trzeci liść skierowany w dół, postrzępiony jest całkowicie zanurzony pod wodą. 

Rozmnażanie:
Salwinia pływająca rozmnaża się na dwa sposoby. Generatywnie z zarodników znajdujących się w małych kulkach umieszczonych na łodydze w pobliżu korzeni. Kulki te wraz z nadejściem niskich temperatur opadają na dno i tam zimują. Wiosną zarodniki zaczynają się rozwijać dając początek nowym roślinkom. Ta metoda rozmnażania jest typowa dla wielu gatunków paproci jak i innych roślin wodnych. W akwarium najczęściej Salwinię pływającą rozmnażamy wegetatywnie poprzez podział łogyg. Należy pamiętać o tym aby sadzonka posiadała przynajmniej jeden węzeł.

Warunki hodowlane:
Salwinia pływająca jest rośliną łatwą w hodowli. Lubi ciepłą wodę w zakresie 20-28 stopni C. W niższych temperatutach żółknie, liście opadają co prowadzi do powolnego umierania rośliny. Tolerancyjna na ilość i jakość światła, ale przy mocnym oświetleniu rośnie szybciej i ładniej się wybarwia. Woda powinna być czysta i podmieniana raz w tygoniu w ilości przynajmniej 20%. Salwinia jest wrażliwa na brak w wodzie pierwiastków żelaza i magnezu. Niedobory tych pierwiastków powodują chlorozę. Można powiedzieć, że wygląd i kondycja Salwini jest naturalnym wskaźnikiem składu chemicznego wody.

Zastosowanie:
Salwinia pływająca za pomocą korzeni, pobierając z wody składniki pokarmowe przyczynia się do utrzymywania na niskim poziomie związków NO3 i PO4 co zapobiega rozwojowi glonów w akwarium. Pływając na powierzchni wody załamuje światło co pozytywnie wpływa na rozwój wielu roślin akwariowych, które nie lubią bezpośredniego, mocnego oświetlenia.

W korzeniach Salwini znajduje schronienie narybek.

Zabiegi pielęgnacyjne:
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy okresowe przerzedzanie roślin gdyż ich szybki rozwój w krótkim czasie spowoduje zarośnięcie powierzchni wody co może doprowadzić do spowolnienia wzrostu innych roślin znajdujących się w zbiorniku.

Systematyczne nawożenie nawozami zawierającymi żelazo i magnez poprawi zdrowie i kondycję roślin. 

Komentarze