Ryżanka - Oryzias woworae

RYŻANKA - ORYZIAS WOWORAE
Rząd: Belonokształtne
Rodzina: Kaczorkowate
Gatunek: Oryzias woworae

Piękna, mała rybka, idealna dla początkujących akwatystów. Prosta w hodowli, mało wymagająca i łatwo się rozmnaża. 

Oryzias woworae jest gatunkiem endemicznym. Naturalnym siedliskiem tej małej rybki jest potok Mata air Fortuno, znajdujący się na wyspie Muna w Południowo-Wschodniej części Sulawesi w Indonezji. Mata air Fortuno to słodkowodny potok z zakolami, który w ok 80% płynie przez lasy. Jego dno jest mieszaniną mułu, gliny i piasku, ze sporą ilością ściółki złożonej z liści i gałązek. Odczyn wody w potoku jest lekko kwaśny.

Opis gatunku:
Oryzias woworae ma ciało o długości 30-35 mm, wydłużone i spłaszczone po bokach. Jest ono przeźroczyste, z szaro-fioletowawym odcieniem a odbijające światło sprawia wrażenie niebieskiego neonu. Płetwa grzbietowa jest mała, przesunięta do tyłu, przeźroczysta a płetwy brzuszne i piersiowe mają odcień czerwonawy. Na płetwie ogonowej znajduje się czerwone obramowanie. Oczy błyszczą na niebiesko. Ciało samców jest bardziej smukłe i kolorowe o niebieskawym odcieniu, płetwy dłuższe. Ciało samic jest w odcieniach żółci, mają bardziej zaokrąglonym brzuszkiem. W okresie tarła ciało samców ciemnieje aż do barwy szaro-granatowej. Jest gatunkiem stadnym dlatego powinno hodować się ją w grupie minimum 6-8 szt. Długość życia wynosi ok 3 lat.

Warunki hodowlane:
Dla małej grupki tych rybek wystarcza już zbiornik o pojemności 30-40 l i długości boku 40-50 cm, lecz jeśli chcemy trzymać większe stadko np 15 szt to wymiary powinny być odpowiednio większe. Wysokość zbiornika nie ma tu większego znaczenia, optymalnie do 30-35 cm. Zbiornik powinien być przykryty szybą, gdyż spłoszone ryby w trakcie karmienia czy też wykonywania prac pielęgnacyjnych w akwarium, mogą wyskakiwać z wody. Nie powinno się trzymać więcej niż jednego gatunku Ryżanek w jednym akwarium.  Może dochodzić do niekontrolowanego zapłodnienia, mieszania się gatunków i w wyniku tego powstawania hybryd.

Wystrój akwarium:
Aranżacja akwarium powinna przypominać naturalne środowisko w którym żyją rybki. Dno powinno być uformowane z piaszczystego podłoża lub drobnego żwirku (granulacja 2-4 mm), kilku korzeni, gałązek, liści np. orzecha, dębu, buka czy czarnej olchy. Liście, gałązki i korzenie pochodzące z w/w drzew rozkładając się uwalniają do wody cenne garbniki, lekko zakwaszając i barwiąc wodę na kolor herbaciany. Są one również pożywką dla mikroorganizmów, które będą stanowić pożywienie dla młodego narybku. Akwarium najlepiej gęsto obsadzić roślinkami drobnolistnymi i pierzastymi np. Pogostemon, Ludwigia, Limnofila oraz mchami zaszczepionymi na korzeniach lub kamieniach. Rośliny najlepiej posadzić z tyłu zbiornika i po bokach, pozostawiając w części środkowej wolną przestrzeń do pływania. Na powierzchni wody powinno się umieścić roślinki pływające np Pistie, które rozprasząją i przytłumiąją światło, uwydatniając ubarwienie rybek oraz będą stanowić również naturalne schronieniem dla ryb jak i dla narybku

Woda, paramerty wody:
Temperatura 23-27 C, kwasowość 6-7 pH, twardość 3-15 dGH. Woda w akwarium najlepiej w typie „czarnej wody”, dobrze filtrowana i natleniana, tworząca lekki prąd. Najkorzystniej jest zastosować filtr gąbkowy lub kaskadowy z prefiltrem z gąbki. Gąbka jest siedliskiem koloni bakterii oczyszczających w sposób naturalny wodę ze związków azotowych a dodatkowo zabezpiecza narybek przed wciągnięciem do wnętrza filtra c0 chroniąc go przed śmiercią.

Oświetlenie:
Ryżanki nie mają specjalnych wymagań co do jakości i natężenia oświetlenia, chociaż nie lubią zbyt intensywnego światła. Można to wywnioskować z zachowania i wyglądu ryb. Jeżeli rybki szukają cienia między roślinami a ich kolory są blade to świadczy o zbyt mocnym oświetleniu. Barwa światła 8500k uwydatnia kolor czerwony i taką też polecam. Optymalna ilość światła to ok. 0,5W/l.

Karmienie:
Ryżanki nie są wybrednymi rybkami. Chętnie zjadają wolnotonące suche pokarmy, najlepiej z dodatkiem glonów (spirulina), których wielkość powinna być dostosowana do małego otworu gębowego. Pokarm najczęściej pobierją z toni wodnej, rzadziej z powierzchni lub dna. Karmienie odbywa się na ogólnych zasadach, czyli kilka razy dziennie małymi porcjami. W skład diety powinny wchodzić również pokarmy żywe lub mrożone, między innymi takie jak: rozwielitki, larwy artemii czy larwy wodzienia. Ryżanki dobrze karmione różnorodnymi pokarmami będą zdrowe i chętnie przystąpią do tarła.

Rozmnażanie:

Oryzias woworae jest gatunkiem, który bardzo chętnie przystępuje do tarła i jest dość płodny. Dojrzałość płciową uzyskują już po ok 4-6 miesiącach. W dobrze utrzymanych akwariach do tarła najczęściej dochodzi samoistnie. Można z łatwością zaobserwować narybek chroniący się w korzeniach roślin pływających, szukający pokarmu. Zachętą do tarła jest obniżenie temperatury wody do 22-23 stopnie C. a następnie po kilku dniach podniesienie jej do ok. 23 stopni C. Do tarła dochodzi co kilka dni a nawet zdaża się że codziennie (zależy to od zdrowia i kondycji ryb) w godzinach wczesno rannych po burzliwych zalotach. Samica składa jednorazowo ok 10-20 ziarenek ikry. Ikra jest dobrze widoczna początkowo wisi w formie grona pod brzuchem samicy. Tam też dochodzi do zapłodnienia przez samca. W następnej kolejności samica pływając przylepia ikre do listków roślin lub mchu. Rozwój ikry trwa od 1-3 tygodni a długość tego okresu zależy zasadniczo od temperatury wody. Zaraz po wykluciu narybek jest stosunkowo duży i zaczyna od razu swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia. Pierwszymi pokarmami powinny być pokarmy żywe, takie jak artemia, wrotki czy też nicienie mikro. W sytuacji kiedy nie ma dostępu do pokarmów żywych, karmimy pokarmami suchymi, pylistymi specjalnymi dla narybku. Narybek rośnie bardzo szybko. Dorosłe Ryżanki mają tendencję do ignorowania ikry jak i narybku, wogóle się tym nie interesują. Dla zwiększenia ilości narybku można ikrę jak i narybek przenosić na bieżąco do kotnika zamocowanego w zbiorniku ogólnym. Wśród narybku może dochodzić czasami do kanibalizmu, większy narybek atakuje mniejszy. Zaradzić temu można segregując narybek pod względem wielkości oraz systematycznie odrzywiając go. 

Komentarze