1. Rola orzecha kokosowego w akwarium.
Mam na myśli oczywiście łupinę orzecha, która świetnie komponuje się z wystrojem akwarium a dodatkowo spełnia w nim ważną funkcję użytkową. Bardzo często jest wykorzystywany jako schronienie dla małych mieszkańców akwarium, jak również miejscem składania ikry niektórych gatunków ryb.
Ponadto ryby zbrojnikowate i sumy lubią "skrobać" powierzchnię skorupy odżywiając się w ten sposób zawartą w niej celulozą. Skorupa ponadto jest miejscem, na którym często osadzają się glony. Krewetki bardzo lubią na nich przebywać i przy okazji odżywiać się tymi glonami. Na łupinie można zaszczepić, zamocować mchy czy inne epifity np. Microsorium, Bolbitis. Efekt wizualny murowany. Łupiny orzecha kokosowego można kupić w każdym sklepie zoologicznym ale ich cena często bywa powalająca. Lepiej taką łupinę przygotować sobie samemu, biorąc pod uwagę to, że orzech kokosowy można bez problemu kupić w prawie każdym sklepie.
2. Jaki orzech kokosowy najlepiej wybrać.
Wybór właściwego orzecha kokosowego nie jest trudnym zadaniem jakby mogło by się to wydawać. Na początku poprostu trzeba taki orzech wziąć do ręki i potrząsając nim, postarać się usłyszeć czy w jego wnętrzu "chlupie" jakiś płyn. Płyn ten to mleczko kokosowe, którego obecność świadczy o tym, że orzech jest świeży. Następnie należy organoleptycznie sprawdź czy nic z niego nie wycieka i czy nie ma na nim jakiś pleśni, przebarwień czy podejrzanych plam. Jeśli nic takiego się nie stwierdzi to właśnie taki kokos trzeba wybrać i kupić.
3. W jaki sposób przygotować, spreparować łupinę orzecha.
Orzech kokosowy po jednej stronie posiada trzy okrągłe wgłębienia (oczka), w których trzeba czymś ostrym zrobić otwory tak aby wylać przez nie mleczko kokosowe. Smakuje ono wyśmienicie, polecam . W następnej kolejniści odcinamy (najlepiej piłką do drewna) tą część orzecha, w której wcześniej zrobione były otwory. Potem przy pomocy śrubokręta, czy jakiegoś noża wydłubuje się zawartość orzecha (koprę). Kopra nadaje się do spożycia i jest smaczna a robi się z niej wiórki kokosowe. W tak przygotowanej łupinie można wywiercić otwory czy też ją poprzecinać wzdłuż lub wszerz na dwie części według własnych potrzeb, wyobraźni i upodobań. Przed włożeniem do akwarium łupinę należy dokładnie wypłukać i wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą, tak aby pozbyć się z niej wszelkich zabrudzeń i niepożądanych zanieczyszczeń mechanicznych. Następnie trzeba ją wygotować przez ok 15 min w wodzie z dodatkiem soli niejodowanej w stosunku na 1 litr wody jedna łyżeczka soli.
Można by było się tu sprzeczać czy trzeba gotować czy też nie. Ilu akwarystów to tyle teorii i koncepcji. Wysoka temperatura zabija wszelkie drobnoustroje oraz wspomaga rozpuszczenie i pozbycie się substancji chemicznych, które mogą się na skorupie znajdować. Podobnie sól ma właściwości odkażające. Orzechy kokosowe są bardzo często pryskane środkami ochrony roślin tj insektycydami i fungicydami. Zabezpiecza się je w ten sposób przed insektami i grzybami (pleśnie) na czas transportu i przechowywania.
Komentarze
Prześlij komentarz